Galambok

Sziasztok! Ez itt egy galambokról szóló oldal! Nagyon jó szórakozást kivánunk, s csatlakozzatok a Facebook csoportunkhoz: Röp galamb tenyésztők.

Sziasztok! Ez az oldal a galambokrol szól és ebben a menüben galambfajták lesznek!
Posta

postagalambok a házigalamb (Columba livia domestica) egy fajtája, vagyis háziasított szirti galambok, melyeket arra tenyésztettek ki, hogy nagy távolságokból is hazataláljanak, így üzenetek szállítására alkalmazzák őket. Ennek az általános elnevezése a galambposta.A postagalambok gyorsan és kitartóan képesek repülni. A galamb testfelépítése ennek megfelelő, csontjainak nagy része üreges, így a galamb kis súlyú, valamint erős mellizmai vannak. Testhőmérsékletük több mint 41 °C[forrás?] . Vigyor

  • Származási hely: Budapest és környéke, ahol a magasröptű “fehéreket” (gólyásokat) rendszeresen röptető tenyésztők hívták életre ún. jelző galambként. A küllem főbb jellemzői: Közepes keringő nagyságú, enyhén nyújtott törzsének tengelye közel vízszintes tartású. 

    FejKeskeny, hosszúkás. A homlok enyhe ívben emelkedve fordul a közel lapos fejtetőn át a legömbölyített tarkóhoz csatlakozva, a nyak hátsó élébe. Szem, szemgyűrű: A szivárványhártya halványszürkés árnyalatú gyöngyszínű, enyhe vérerezettséggel. A szemgyűrűk keskenyek, de kétsorosak, finom szövetűek, sima felületűek. A feketék és a kékek esetében szürkék. A vörösek és a sárgák szemgyűrűi sápadtak, enyhe sárgás árnyalattal. 

    Csőr: Közepes hosszúságú, zárt, tőben vastag. A csőrzugtól a felső káva hegyéig mért hosszúsága 15-17 mm. A homlokhoz törés nélkül csatlakozó csőrgerinc enyhén lejt. A feketék és a kékek csőrszaruja palafekete, a vörösöké és a sárgáké világos, halvány rózsás árnyalattal. 

    Nyak: Középhosszú, függőleges tartású, a fej felé elvékonyodó. A toroktáj ívben kikerekített.

    Mell: Széles, jól izmolt, mérsékelten előredomborodó és enyhén emelt tartású. 

    Hát: A vállak között széles, a farok felé elkeskenyedő és egyenes vonalban lejtő. 

    Szárnyak: Hosszúak, a törzs oldalaihoz simulók. A válibúbok részben takartak. Az evezők hegye a farokra fekszik és annak végét csaknem eléri. 

    Farok: A hát esését törés nélkül követve lejtő, keskenyre zárt. A kormánytollak vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma: 12 

    Lábak: Közepes hosszúságúak, a combok takaratlanok. A csűd és az ujjak tollatlanok, élénkvörös színűek. A karmok színe a csőrével egyező, de a feketék és a kékek részben vagy egészben világos koromszaruja Is elfogadott. 

    Tollazat: Tömött, a testre feszesen simuló. 

    Szín és rajzváltozatok: Feketék, vörösek, sárgák és fekete szalagos kékek. Valamennyi színváltozat szélső 6-8 elsőrendű evezője fehér. A kékek színárnyalata a középkéktől a világos postagalamb kékig változó, de a derék, a has és a combok tollazatának színe a pajzsok színárnyalatával egyezőtónusú. A nyak tollazat minden színváltozat esetében csillogó.

    Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje:Fej, szem, szembőr, alak, csőr, rajz, szín, szárny, farok.

    Súlyos hibákGyenge csontozat, vízszintes “mérlegállás”, ritka, fénytelen tollazat, keskeny, kiemelkedő tarajú mell, durva, sarkos vagy gömbölyű fej, vörhenyes, egyenetlen felületű szemgyűrűk. a farkon kereszteződő evezők. A hason, a derékon, a combokon mutatkozó fehér tollak, a két szárny csaptollai között kettőnél több eltérés vagy hatnál kevesebb fehér evező. A kékek széles egymásra csúszó vagy megszakadt szalagjai, harmadik szalag kezdemény. 

    Enyhe hibák: A kívánatosnál erősebben vérerezett írisz. Az ellenkező oldali csap tollainak legfeljebb kettővel való eltérése. A kékek világosabb árnyalatú toroktája. 

    Röpkövetelmény: 3 óra hosszidő és 30 perc tűnő szállás 

    Gyűrűméret: mm

    Budapesti magasröptű keringő

 

Származási hely: Budapest és környéke.

A küllem főbb jellemzői: Méreteiben arányos, közepes nagyságú, élénk vérmérsékletű, zárt falkában hosszan és igen magasan szálló keringőfajta. Hossza begyétől a kormánytollak végéig 24-27 cm, magassága 20-24 cm. Testének tengelye a farok felé közepes mértékben lejt.
Fej: Sima, élek és sarkok nélkül. A homlok alig észlelhető íveléssel ér a szélességénél valamivel hosszabb fejtetőbe, mely tompított éllel fordul a tarkón át a nyak hátsó élébe. A pofák laposak az arcorr elvékonyodás nélkül ér a csőrtőhöz.

Szem, szemgyűrű: Az enyhén vérerezett, gyakran halványkékes árnyalatú, gyöngyszínű szivárványhártyát kétsoros, de nem széles, finom szövetű, kékesszürke szemgyűrű keretezi.
Csőr: A kávák tövétől a csőrhegyig 15-17 mm hosszú, ék alakú, tőben erős, hegye felé egyenletesen vékonyodó. A csőrgerinc a homlokhoz törés nélkül csatlakozva, kissé lefelé irányul. Az orrdudorok sima felületűek, alig kiemelkedők, fehéren porozottak. A kávák sötét szaruszínűek.
Nyak: Függőleges tartású a közepesnél kissé hosszabb. Erős tőből indulva a fej felé fokozatosan elvékonyodik. A toroktáj ívben kimetszett.
Mell: Széles mérsékelten előredomborodó, jellegzetesen emelt tartású, izomzata erősen fejlett. A mellcsonti taraj alig tapintható.
Hát: A vállak között széles a farok felé egyenletesen keskenyedve, egyenes vonal mentén, határozottan lejt.
Szárnyak: Jól fejlettek a test oldalaihoz feszesen simulók. A vállbúbok takaratlanok. A zárt evezők hegye a kormánytollakra fekszik s az ellenkező oldalival érintkezve a farok végét csaknem eléri.
Farok: Közepes hosszúságú, keskeny. Tollai szorosan egymásra fekvők a hát lejtésének irányát törés nélkül követik, végük a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12.
Lábak: Széles közből nőttek közepes hosszúságúak. A simalábúak csüdje élénkpiros, a harisnyások "lábszára" és ujjai a karmokig rövid tollakkal fedettek. A karmok szarujának színe a csőrével egyező.
Tollazat: Sűrű, kemény, a testre hézag nélkül és feszesen simul.
Szín és rajzváltozatok: A tollruha alapszíne fehér. Rajzváltozatai: gólyás, koszorúsnyakú szegett szárnyakkal, koszorúsnyakú fehér, szalagos, tiszta fehér.
1. Gólyás: A minden tarkázat nélküli, fehér tolltakaró elsőrendű evezőinek tollzászlói palaszürkén gólyázottak. A kormánytollak az evezőkével egyező színű farokpánttal szegettek, de lehetnek fehérek is.
2. Koszorúsnyakú, szegett szárnyakkal: A gólyásokéval azonos mintázatán túl a nyakon a begy közepéig terjedő, violás zöld, fémesen csillogó, zárt koszorú. A két szárny gólyázott evezőinek száma egyező és hétnél kevesebb nem lehet. A kormánytollak szegettek, elfogadott azonban fehér farokkal is. Előfordulnak vörös koszorúsok, szárnyaiknak ugyancsak vörös gólyázottságával.
3. Koszorúsnyakú fehér: A koszorú az előbbi változatéval megegyező, de az evezők és a kormánytollak is tiszta fehérek. Köztük is vannak és elismertek a vörös koszorúsok is.
4. Szalagos: Az evezők gólyázottságán és a farokpánton kívül színes (szürke) a fej, a nyak, valamint a mell a szárnybúbok vonaláig. A nyak színe gyakran fehérrel enyhén gyöngyözött. Az e rajzváltozatnak nevet adó palaszürke szárnyszalagok keskenyek, párhuzamos futásúak, határozott (nem cakkos) szélűek, a szárnyat átérők. A farok szürke pánttal szegett.
5. Tiszta fehér: A rajzmintázatok hiányán kívül az előbbi változatokkal egyező. Pigmentáltságuk csak a csőrre, a szemgyűrűkre és a karmokra szorítkozik, de az utóbbiak között egy-egy világos szarujú elfogadott.
Minden változatban elismertek a simalábúak mellett a harisnyások is. Utóbbiakra vonatkozóan követelmény a csüdöt és az ujjakat a karmokig fedő fehér tollborítás.
Súlyos hibák: Gyenge csontozat, ritka lazán fekvő tollazat, hasadt gerincű kormánytoll, petyhüdt, vagy elégtelen izmoltság, durva, gömböjű, vagy sarkos fej, magasan ívelt homlok és fejtető, lapos ívű takótáj, hosszú, világos szarujú, vagy sas csőr, a homlok és a csőrtő közötti törés. Vörös, pirkadt, vagy sárga szemgyűrű, felemás szemek, vastag, rövid, vagy ívelt nyak, keskeny éles mell. A szegett szárnyúk és a gólyások szürkén kifutó, ellenkező oldali elsőrendű evezői között kettőnél nagyobb eltérés. A szegett evezők között mutatkozó fehér csapótoll, fehér toroktáj (szakáll) a fehér tollazatban bárhol előforduló színes bab, vagy folt, sötét derék, vegyes színű kormánytollak, a harisnyások karmokon túlérő, a talajra fekvő lábtollazata, világos, vegyes pigmentáltságú karmok. Hiányzó zsírmirigy.
Enyhe hibák: Kívánatosnál meredekebb, vagy laposabb testtartás. A sarokizület alá terjedő harisnya kezdemény. Az ujjakat borító tollazatban mutatkozó szürke, vagy gólyázott (szegett) tollak. A szalagosak fej-, illetve nyakszínénél világosabb toroktáj, vegyes színű, vagy sötétszürke másodrendű evezők. A gólyások szürkével gyöngyözött nyaka vagy szürke sapkája.
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, csőr, karmok, rajz, alak, testfelépítés, csontozat, izomzat.
Gyűrűméret: 7 mm. IV. harisnyás változatoknál: 8 mm. III.
Röpkövetelmény: 5 óra hosszidő, 1 óra tűnő szállással.


Szegedi Magasszálló keringő 

 

 

Származási hely: A fajtát Magyarországon a Nagyalföld déli tájain tenyésztették ki.

A küllem főbb jellemzői: Közepes nagyságú, méreteiben arányos, elegáns megjelenésű, a fej hátrahúzottan megtartott, enyhén meredek testtartású röpgalamb.

Testhossza: 22-24cm, magassága: 20-22cm.

Fej: Enyhén hosszúkás, a homlok húzott, ék alakú, a csőrgerinchez törés nélkül csatlakozik. A fejtető lapos, vízszintes tartású és téglalap alakú. A homlok és a fejtető lekerekített élben találkoznak. A pofák párhuzamosak a tarkót teljesen takarja a dús tollazatú fésű, melynek éle a fejtető síkjánál 3-5mm-rel magasabb, fültől fülig ér, és ott tollforgóban záródik, a nyak élen a fésű alatt enyhe bevágódás után sörényszerűen folytatódik.

Szem, szemgyűrű: A szem közepes nagyságú, enyhén kidomborodó. Az egyszínűek, és az örvösök szivárványhártyája gyöngyszínű, a szívhátúaké bükköny szem. A hófehérek írisze gyöngyszínű és sötét is lehet. A szembőr kétsoros, sima szövetű, világos pergamen színű, az örvösök szemgyűrűje hamvaskék.

Csőr: Ék alakú, tőben vastag, a kávák hegye felé egyenletesen vékonyodó.

Hossza jelenleg a különböző rajzváltozatok esetében még eltérő, de törekedni kell a 18-21 mm közötti csőrhossz elérésére. A csőr színe szalagoskékek, kovácsoltkékek, deresek esetében palaszürke, a csőr hegyéig sötétedő. A vörös és a sárga egyszínűeknek, valamint ezek szívhátú és fakó változatainak és a hófehéreknek a csőre világos szaru színű. Feketék és fekete szívhátúak világos szaruszínű csőrének felső káváján fekete jelzettség (érc) van. A kék szívhátúak világos szaruszínű felső kávája világoskék sávval jelzett. Az ezüstfakó világos szaruszínű csőre barnás jelzettségű. Az örvösök csőre világoskék. Az orrdudor közepesen fejlett, sima felületű, fehéren porozott.

Nyak: Közepes hosszúságú, ívelt, a toroknál kereken kimetszett. A hímek nyaka vastagabb, a tojóké vékonyabb kecses, a nemi jellegre utaló különbség.

Mell: Széles, jól izmolt, kissé előre domborodó, enyhén emelt tartású.

Hát: A vállak között széles, a farok felé enyhén lejtő, derékban elkeskenyedő.

Szárnyak: Feszesek, a test oldalaihoz jól simulók, az elsőrendű evezők a szélső kormánytollakon fekszenek, hegyük a farok végét csaknem eléri. A vállbúbok a mell tollaival takartak.

Farok: Keskeny, zárt, a hát lejtővonalát törés nélkül követi, vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma:12.

Lábak: Rövidek, tág állásúak, a csüdök és az ujjak tollatlanok, élénkvörös színűek. Csupaszok. A karmok színe a csőr színével megegyező, míg az örvösök karom színe világos szaruszínű.

Tollszerkezet: Testhez feszesen simuló, rugalmas, finom tapintású.

Szín és rajzváltozatok:

  Egyszínűek: Fehér, fekete, vörös, sárga.

  Szalagos szárnyúak: kék, kovácsolt kék (potykás), kékderes, kékfakó, vörösfakó, sárgafakó.   A fakók kovácsolt rajzzal is elfogadottak.

  Rajzosak: Az örvösök alapszíne fehér. A fej, a nyak a begy aljáig, a szárnypajzsok, a hát a derék vonaláig meggypiros babokkal tarkázott. A fejen és a nyakon mutatkozó szálkás színezetség alapján "karmolt" örvösök, míg a rajz kiterjedtsége szerint kis és nagy örvösök (életkor szerint) különböztethetők meg. Ha a hát és a szárnypajzs a derék vonaláig egyöntetű meggyvörös, akkor a "táblás" örvös elnevezés a használatos. Szívhátúak fekete- ,vörös-, sárga és kék szívesek. Fehér a fej és az előke. A fejtető közepén kerekded színes folt, koronacsepp helyezkedik, melynek területe hozzávetőlegesen a fejtető nagyságának fele. A kék szívesek fején nincs koronacsepp, törekedni kell a koronacsepp elérésére (tisztafejű). Fehér továbbá a derék, a combok, a has, a szárnypajzs (a szívrajz kivételével) valamint az első és másodrendű evezők. Színes a koronacseppen túl a fülrajz (ülőke), mely a fésű forgóitól indulva vízszintesen fut a szemgyűrűig, majd onnan 8-10mm hosszan lefelé halad. Színes továbbá a fésű, a nyak (az előke kivételével), a begy valamint szívhát, a farok a fedő- és támasztótollaival együtt. A színek teltek, a nyak fémes csillogású.

Enyhe hibák: Az ideálistól kismértékben eltérő alak, vagy testnagyság. Enyhe törés a homlok-csőr vonalban. A gyöngyszeműek íriszének szürkés szemcsézettsége vagy kékes árnyalata. Egy karom eltérő színe. A kovácsolt kékek ritka vagy egyenlőtlen kovácsoltsága. A kékek kívánatosnál sötétebb színe. Néhány eltérő színű toll a fejen (szeplős), vagy a szívhátúak deréktájékán. A szemgyűrűig nem érő fülőke. Az ideálisnál kisebb vagy nagyobb koronacsepp. A tollforgók kisebb asszimetriája. A kék szívhátúak felső csőrkávája kékes jelzettségének hiánya. Az örvösök és kék deresek fehér homloka (hókafej).

Súlyos hibák: Nagy test, hosszú, nyúlánk termet. Magas, ívelt homlok, rövid, széles, domború fejtető. Jelentős törés a csőrgerinc és a homlok találkozási helyén. Vékony csőrtő, vékony, ívelt csőr (gerle csőr). Túl magas vagy a tarkóra simuló fésű, a tollforgók hiánya, hegyes illetve ferde fésű. Sárga, vörös valamint egysoros szemgyűrű. Vérerezett vagy sárga szivárványhártya (kukoricaszem), sötét írisz (ahol ez nem előírásos), felemás szem. A fekete egyszínűek, a fekete és kék szívhátúak, valamint a fakók alsó csőrkávájának sötét jelzettsége, ugyanezek felső csőrkáva hegye jelzettségének hiánya. Az örvösök csőrszínének fekete vagy barna elszíneződése éppúgy, mint fehér csőrkávája. A kék szívhátúak felső csőrkávájának fekete jelzettsége. A fésűig nyúló koronacsepp. Keskeny, magasan emelt mell, fedetlen vállbúbok, nyitott hát. Hosszú kormány- és evezőtollak, csüngő, rövid szárnyak, sátoros, laza farok. Hosszú, vastag csüdök és ujjak. A tollazat határozatlan színe, fodrossága, a szín egyenlőtlensége. A szívhátúak koronacseppjének hiánya (kivéve a kék szívhátúakat), szárcsázott fej (homlokfolt), pofásság, bajuszosság, oldalasság, csíkos szárny, színes has, nadrágosság. Rövid vagy nyitott (szakadt) előke. Az örvösök tarkázott hasa, combja és dereka. Az evező- és kormánytollak közötti színes tollak. A vörös- és sárga fakók szárny- és faroktükrének hiánya.

Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, alak, állás, csőr, szín, rajz.

Röpkövetelmény: 3 óra 30 perc hosszidő.

Gyűrűméret: 7 mm, IV.

  • Magasröptű magyar deres 

     

    Származási hely: Budapest és környéke. 
    A küllem főbb jellemzői: Arányos testfelépítésű, élénk vérmérsékletű keringő galamb. Hossza a begytől a kormánytollak végéig 23-26 cm, magassága 23-25 cm. Mérsékelten magas, erősen lejtős tartású, a törzs és a farok vonala a vízszintessel mintegy 45 fokos szöget zár be.

    Fej: Sima, rövid, arányos, a fejtető lapos, a tarkótáj szűk ívben kerekített, a homlok vonala enyhe ívben lejt a csőr felé. Szem, szemgyűrű: A szivárványhártya fehér, enyhén vérerezett. A szemgyűrű vékony, sötétszürke. 
    Csőr: A csőrgerinc a homlok vonalát törésmentesen követi, a csőrzugtól a kávák végéig 14-16 mm. Középvastag, jól záródó, a fejhez illőt színe fekete. Az orrdudor kicsi, vékony és fehéren porozott. 
    Nyak: Arányos hosszúságú, a fej felé vékonyodó, a toroktáj kimetszett. 
    Mell: Széles, domborodó, izmos. 
    Hát: Vállban széles, a farok felé enyhén keskenyedő. 
    Szárnyak: Jól fejlettek, a test oldalaihoz simulnak, a kormánytollakon fekszenek, de az elsőrendű evezőtollak vége a kormánytollak végét nem éri el. A szárnybúbok enyhén kiemelkedők.

    Farok: A faroktollak a hát vonalát törésmentesen követik, a talajt nem érintik, közepes hosszúságúak, zártak. A kormánytollak száma 12. 
    Lábak: Széles közből nőttek, a nyakkal arányos hosszúságúak. A csüd és az ujjak piros színűek, a karmok színe fekete. 
    Tollazat: Tömött, testhez simuló. A fejen és a nyakon fényes, sötét palafekete, zöldes sötétkék, fémes csillogással. 
    Szín ás rajzváltozatok: A szárnypajzs világosszürke, vagy középszürke, egyenletesen habosan melírozott, deres színű. A mell seregélyesen megy át a hasalj szürkésfehér színébe. Az evezőtollak vége, a szárnyszalagok és a farokpánt feketék. A vállakon világos vállrózsa van. 
    Súlyos hibák: Gömbölyű fej, horpadt fejtető, magas homlok, hússzínű vagy világos szembőr, sárga szivárványhártya, lefelé álló, kampós csőr, fehér karom, világosszürke fej, szakáll, fröcskölt nyak, orrdudor feletti fehér tollak, vízszintes testtartás, sötétszürke has, egyszínű fehér hát és faroktő, tollas csüd, egymást keresztező szárnyvégek. 
    Enyhe hibák: A szárnypajzson harmadik szalag képződése, világos farokvég, a combon szürke tollak, erősen vérerezett szem. 
    Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, alak, szín, rajz, csőr. 
    Röpkövetelmény: 3 óra hosszidő, és 30 perc tűnő szállás. 
    Gyűrüméret: 7 mm IV.


  •  

 

 

Egri kék keringő 

Származási hely: Magyarország, Eger városa és környéke. 
A küllem főbb jellemzői: Apró termetű, jól izmolt, élénk vérmérsékletű, gyors röpmodorú keringőfajta. Közepes hosszúságú, mérsékelten tág állású, lábaival alátámasztott törzsének tengelye a farok felé kissé lejtő.

Fej: Szélességénél valamivel hosszabb, oldalnézetben trapéz alakú. A homlok lapos fejtetőbe, az pedig a tarkón át, a nyak hátsó vonalába, tompított éllel megy át. A csőrtől enyhén emelkedő homlok vonala a csőgerinc törés nélküli folytatása. A fejtető közepén alig észlelhető mélyedés van. Hátsó része a tarkón át, meredek ívvel csatlakozik a nyaknak, a vállak közé érkező éléhez. 
Szem, szemgyűrű: A világító gyöngyszemeket kétsoros, de nem széles, sötét szürkéskék szemgyűrűk keretezik. A pupillák kicsik. 
Csőr: Közepesnél kissé rövidebb, tőben erős, enyhén lefelé irányuló, sötét feketésszürke. Hossza a csőrzugtól a felső káva hegyéig 14-16 mm. Az orrdudorok kicsik, sima felületűek, de fehér porozottságukkal a sötét csőrön szembetűnők. 
Nyak: Aránylag hosszú, karcsú, függőleges tartású, enyhén ívelt. A toroktáj kikerekített. 
Mell: Jól izmolt, enyhén előredomborodó, kissé emelt tartású. 
Hát: Keskeny, a farok felé egyenes vonal mentén mérsékelten lejtő. 
Szárnyak: A testhez simulók, az ellenkező oldalaik csúcsai a farkon nem kereszteződnek. 
Farok: Keskeny, iránya a hát lejtését törés nélkül követi. A kormánytollak vége kevéssel túlér az elsőrendű evezők hegyén. 
Lábak: Közepes hosszúságúak, mérsékelten tág állásúak. A combok takaratlanok. A csüd és az ujjak tollatlanok. A karmok szarujának színe a csőrével egyező. 
Tollazat: Sima, tömött, a testre feszülő. Színe fekete szalagos sötétkék, főleg a tojók esetében ún. vaskék. A fej, a nyak, az evezők és a kormánytollak sötét palaszürkék. A nyak zöldes, illetve ibolyaszín csillogású. 
Súlyos hibák: Durva, gömbölyű vagy szögletes fej, pirkadt szemgyűrűk, kampós csőr, rövid, vastag vagy hosszú, vékony nyak, hosszú evező- és kormánytollak. Szabálytalan, összeérő, vagy szakadt, cakkos szélű szárnyszalagok, harmadik szalag kezdemény. Gyenge csontozat és izmoltság, meredek testtartás. 
Enyhe hibák: Előírtnál erősebb termet, enyhén véreres szivárványhártya, sápadt szemgyűrűk. 
Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Alak, állás, fej, csőr, szem, nyak, mell, hát, szárnyak, lábak, szín. 
Röpkövetelmény: 1 óra 30 perc hosszidő. 
Gyűrűméret: 7 mm IV.

  • Alföldi (Körösi) keringő 

  • Származási hely: Nagykőrös és a Nagyalföld környező települései

  • küllem főbb jellemzői: Közepes nagyságú vagy annál valamivel kisebb, zömök testalkatú, magassága 18-20 cm, hossza a csőr hegyétől a kormánytollak végéig 28-30 cm, fésűs keringőfajta, mélyen leeresztve hordott szárnyakkal és a törzshöz magasan illesztett, széles, felfelé irányuló, vasalt farokkal. A törzs széles mellből indul, zömök, vízszintes tartású, rövid lábakon nyugvó. A hátközéptől a faroktő felé enyhén emelkedő, széles és telt, dús tollazatú farokpárna, alul pedig ívelt határvonalú, mély, takart hashoz csatlakozó lágyék.

    Fej: Rövid, széles, a homlok meredek ívben emelkedő. A fejtető lapos, a tarkótájba enyhe íveléssel fordul. A hátsó nyakél kezdetén közepes magasan tűzött, dús tollazatú, széles ívű fésű, mely a fülek tájékától, a nyak oldalaira nyúló, fokozatosan alacsonyabbá váló fodorban fejeződik be. A kétoldali tollforgóból a fésű mögé irányuló tollak sörényt képeznek.

    Szem, szemgyűrű: A szemgyűrűk közepes szélességűek, kör alakúak, kétsorosak, finom szövetűek, felületük enyhén redőzött. A fej két oldalán párhuzamosan helyezkedők. A fehérek szemgyűrűi halvány pergamen, a színeseknél vajszínűek. Kivételt képeznek a kékek, a kék fakók és kovácsolt kékek, amelyek világos esetleg sötétebb kékesszürke szemgyűrűi elfogadottak. A fehérek és a fehér alapszínű tarkázottak szivárványhártyája (írisz) gesztenyebarna, ún. bükkönyszem a színeseké viszont mindig narancssárga. A pupillák kicsik, kerekek.

    Csőr: A közepesnél valamivel rövidebb. 12-15 mm, tőben vastag,ék alakú és zárt. A zárt csőkávák gerince és a rá a csőrből húzott függőleges 90 fokos szöget zár be. Az orrdudorok kicsik, de osztottak, felületük sima és enyhén porozott. A felső csőrkáva vége az alsó csőrkáva hegyén túl ér. Valamennyi egyszínű és tarka rajzos csőre világos, enyhe rózsaszín árnyalattal. A kékek, a kék fakók és a kovácsolt kékek csőre világos vagy sötétebb szürke. Ugyanez a csőrszín feketék esetében is előfordul, de a világosat előnyben kell részesíteni.

    Nyak: Nagyon rövid, vastag, függőleges tartású, a fej irányában enyhén vékonyodó. A toroktáj szűk ívben kimetszett.

    Mell: Széles vállközből indulva nagyon rövid, a farok felé alig keskenyedő, középen mély ívben folytatódik a deréktájban, majd viszonylag széles, dús farokpárnában fejeződik be.

    Szárnyak: A törzshöz lazán simulók, teljes terjedelmükben mélyen leeresztve hordottak. Olyan mértékben csüngők, hogy viszonylag rövid elsőrendű evezők és a kéztollak a talajjal közel párhuzamosan futnak. Az előbbiek vége járás közben a talajt 2-3 cm hosszan érinti. A szárnypajzsok rövidek és szélesek, a szárnybúbok a mell tollaival teljesen fedettek, az ellenkező oldali evezők hegyei között a távolság alig kisebb a farokszélességnél.

    Farok: Széles és jól zárt, felfelé irányuló, felülete enyhén domborodó, tollai széles zászlójuk, s egymásra cserépszerűen, rés nélkül zárulnak (vasalt farok). A szélső kormánytollak enyhén kifelé irányulnak. A farok tollainak vége kissé frizurázott is lehet. A kormánytollak száma a zsírmirigy hiányával kapcsolatosan 14-18. A farok 13-14 cm hosszú, emelten hordott, a vízszintessel legalább 45 fokos szöget zár be. A farokfedők és a hasonlóan dús tollazatú faroktámasztók következtében a valóságosnál rövidebbnek tűnik.


 

A küllem főbb jellemzői: Középhosszú csőrű, magas és zárt falkában keringők csoportjához tartozik. Röpmodora gyors. 

Kitenyésztési helye: Dunakeszi
Színváltozatai: vörös és fekete babos.

Összbenyomás: formás megjelenésű, testfelépítésében arányos, élénk vérmérsékletű, versenygalamb típus.
Testfelépítés, testtartás: hossza a begytől a kormánytollak végéig 24-27 cm. Magassága 20-24 cm. A törzs a farok irányába enyhén lejt.
Szemek: a szemgyűrűk két sorosak, finom szövetűek, sima felületűek, szürkés színűek. A szemek tekintete élénk, gyöngyszemű, szivárványhártya kékesfehér, enyhén vérerezett.
Csőr: a csőrzugtól a kávák hegyéig 15-17 mm hosszú, középvastag és zárt, enyhén lefelé irányuló.
Színe sötét szaru színű. Orrhártyája vékony és fehéren porozott. 
Nyak: Közepes hosszúságú, függőleges tartású, mérsékelten vastag, fej felé vékonyodó. A torok enyhe ívben kikerekített. 
Mell: széles, domború, izmos, kissé előre álló, emelt tartású.
Hát: vállban széles, a farok felé lejtve fokozatosan keskenyedő.
Szárnyak: fejlettek a test oldalaihoz simulnak, szorosan zártak. A szárnyhegyek a szélső kormánytollakon fekszenek. Hegyük a farok végét nem éri el.
Farok: lapos, keskeny, zárt, közepes hosszúságú. A háttal egy irányban lejtő. A kormánytollak száma 12.
Lábak: széles mellközből nőttek, a testhez viszonyítva közepes hosszúságúak. A lábszárat és az ujjakat a karmokig rövid fehér tollak fedik. 
Tollazata, színe, rajza: alapszíne fehér, a fején és a nyakán a begy középső részéig vörös. Illetve szürkésfekete fényes csillogású, a nyakat fehér tollak enyhén tarkítják. Az evező és a kormánytollak hófehérek. A vállak és a szárnypajzsok szív alakban vörösen illetve szürkésfeketén babozottak.
Súlyos hibák: gyenge csontozat, silány, ritka tollazat, petyhüdt izomzat, keskeny, éles mell, durva jellegű fej és csőr. A vörös és a sárga szemgyűrű, kukorica szem, színes evezős kormánytollak.
Enyhe hibák: vízszintes testtartás, a háton, a faroktőben előforduló kismérvű foltosság, harisnya elszíneződése. 
Gyűrűnagyság: 7 mm.

 

Önálló fajtaként 1999.október 30-án fogadták el.Származási hely:Magyarország,Monor város és környéke.

 

                               

 

A küllem főbb jellemzői:  Közepesnél kisebb,zömök testű,leeresztett szárnyú,élénk tekintetű és mozgású,de nyugodt vérmérsékletű,dús tollazattal bíró keringő galamb.Testhossza:24-27cm,magassága:17-20cm.

 

 

 

Fej:                A test méretével harmonizál un.szilvafej,ami enyhe töréssel követi a csőr vonalátA tarkót fültől-fülig érő szabályos ívű,a fejtetővel közel azonos magasságú,a fejtől elálló,kétoldalt rozettában végződő fésű díszíti.

 

Szemek:   A fej méreteivel arányos,a szemgolyó kissé kiálló.Az egyszínűek szeme kukorica sárga,a szívhátúaké bükkönyszem.

 

Csőr:        14-17 mm a homlok vonalához enyhe töréssel csatlakozik.

 

Szárnyak:  Testhez simulók evezők közel vízszintesek a talajt nem érintik.

 

Lábak:     Tollnélküliek,függőleges tartású,szinük kárminvörös.

 

Farok:      A rövid derékból indulva kissé emelt tartású,nem haladhatja meg a 45 fokot ami legyezőszerűen szélesedik,a farok  szélessége a szárnybúboktól számitva 1,5 centire szélesedhet.

 

A kormánytollak száma 14-nél kevesebb nem lehet.

 

Színváltozatok: A színnel kapcsolatos elvárások az egyenletesség és a teltség.

 

Rajzváltozatoka.) Szalagosak:kék,kékfakó,

 

                           b.) Kovácsoltak:kék,kékfakó

 

                           c.) Szívhátúak:kék,világoskék,sárga,vörös,fekete

 

A szimmetrikus szívrajzot,a vállat és a hátat fedő színes fedőtollak alkotják,ami a színes fésűvel kezdődik és a nyakon,a faroktámasztó és fedőtollakon át  a kormánytollakkal záródik.

 

A fejen színes homlokfolt vagy koronacsepp található.

 

Súlyos hibák: Aránytalan,vékony,hosszú test,laposan fekvő keskeny derék,tollas láb,vörös szembőr,felemás szemek,sötéten pigmentált csőr,osztott farok és a hasadt gerincű kormánytoll.

 

Röpkövetelmény: 1 óra hosszidő

 

Gyűrűméret: 7


Kecskeméti keringő  ( standard )

Származási hely: Kecskemét és az Alföld nagyobb városai.

Testfelépítés, testtartás: Rövid, zömök testű, magassága 18-20cm, testhossza 24-26cm, alacsony állású galamb.

Fej: Rövid, széles. A homlok meredeken kiemelkedő, a fejtető lapos, a tarkóban enyhe íveléssel megy át.

Szem, szemgyűrű: A szemek nagyok, a szemgolyók enyhén kidomborodnak. Az egyszínűek szivárványhártyája citromsárga, a szívhátúaké, a fehéreké, a tarkáké, a dereseké és a köpönyegeseké bükkönyszínű. A szemgyűrűk mindig kétsorosak és pergamen (pacal) színűek.

Csőr: Enyhén lefelé irányuló, rövid, vastag, ék alakú. Hossza a csőrzugtól a kávák hegyéig 10-14mm. A vöröseké, a sárgáké és az olajszínűeké csontszínű, a feketéké, a kékeké és az ezüstöké világos szaruszínű, a szívhátúaké, a dereseké, a tarkáké és a köpönyegeseké csontszínű. Az orrdudorok simák, fehéren porozottak.

Nyak: Aránylag rövid, enyhén hátrahúzva hordott, a toroktáj szabályos ívben kikerekített.

Mell: Zömök, széles, gömbölyded, enyhén előredomborodó.

Hát: Rövid, a vállakban széles, vízszintes tartású.

Szárnyak: Lazán a testhez simulnak, a szárnybúbokat a mell tollai takarják. Az evezők lefelé irányulnak, hosszuk a kormánytollak végétől a talajra húzott függölegesen nem ér túl.

Farok: A rövid derékból indulva legyezőszerűen szélesedik, telt; tollai szélesek, egymást cserépszerűen fedik. Tartása felfelé irányul, hossza 14-14cm, a vízszintessel legalább 40 fokos szöget zár be. A szélső kormánytollak vége közötti távolság a mell szélességével egyező. A kormánytollak száma 14-18. Zsírmirigye nincs.

Lábak: Tollatlanok és annyira rövidek, hogy a has tollai a talajt csaknem érintik.

Tollazat: Dús, testhez simuló, fényes, élénk színű.

Szín és rajzváltozatok:

a) Egyszínűek:

Fekete, vörös, sárga, olajszín, kék, kékkovácsolt, kékfakó és fehér változatokban.

b)Rajzosak:

Pajzsos (oldalas), tarka oldalú, deres, fekete, vörös, sárga és kék színekben. A pajzsosak alapszíne fehér, a szárnypajzsok (oldalak) színesek, fehér tollaktól teljesen mentesek. A színes tollak a háton összeérhetnek. A fej, a nyak, az evező- és a kormánytollak, valamint a mell, a hát és a has fehérek.

A színes alapon fehéren tarkázottak "cifrák" alapszíne egyszínű, és a test egész felületén arányos elosztásban fehérrel tarkázott. A kormánytollak és az evezőtollak az alapszínnel egyező színűek. A sötétebb és ritkább tarkázottság egyaránt elfogadott.

A deresek alapszíne fehér, a fej, az evező- és kormánytollak fehérek, a többi testrészeket sűrűn derezett színes tollak fedik. A ködmönös deresek alapszíne fehér, az oldalakat és a mellett színes tollak fedik, de ezek az előbbieknél kevésbé derezettek. A háton a színes tollak összeérnek. A fejtető, az evező- és kormánytollak fehérek.

A szívhátúak fekete, vörös, olajszín, kék, kékfakó és kékkovácsolt színekben fordulnak elő, alapszínűk fehér.

c) Szívesek: A szimmetrikus szívrajzot a színes szárnyfedő tollak adják. A fej fehér, de a homlokon a csőr tövétől induló, s a fejtetőre nyúló, szilvamag alakú színes folt van. Ez a hód. Előfordul, hogy a színes fejrajz nem a csőr tövétől indul, hanem 1-2mm-rel feljebb kezdődik. Ezek a "pontos fejű"-ek. A fej fehér tollazata a tarkóig húzódik, s onnan kétoldalt a mell közepéig ereszkedve ívben zárt mellényt képez. A deréktáj és a farktő, az evezőtollak valamint a has fehérek. A kormánytollak és a farok fedőjével, támasztójával együtt színes.

Enyhe hibák: Az egyszínűek nem intenzív, határozatlan fényű, mosott színe, az evező- és a kormánytollak között előforduló fehéres (lisztezett) fekete árnyalatú toll.
A feketék fénytelen, palafekete színe. A szívesek mélyen lehúzódó, szabálytalan alakú, esetleg teljesen nyitott fehér mellénye.

Súlyos hibák: Aránytalanul hosszú test, gyenge izomzat, laposan tartott vagy keskeny, hosszú farok, keskeny derék, hosszú, tollas lábak, hosszú nyak.Túl hosszú első rendű evezők. A szívhátúaknál a farokfedőben, az ékben valamint a kormánytollak között előforduló fehér tollak; színes combtollazat, magasan zárt mellény, fehér fejtető, szabálytalan rajz. A tarkák színes kormánytollai. Az oldalasok pajzsában előforduló fehér toll. A tarka oldalúak farkában, a test elején, a fejen, a nyakon mutatkozó színes tollak. Osztott farok. A színes farkúak faroktollai közötti fehér toll. Kizáró ok a 14-nél kevesebb kormánytoll.

Az értékmérő küllemi jegyek sorrendje: Fej, szem, szembőr, alak, csőr, tollazat, rajz, lábak, állás, szín, nyak, szárnyak, farok.

Röpkövetelmény: 1 óra hosszidő

Gyűrűméret: 7 mm IV.

A fajtát az Országgyűlés 32/2004. évi határozatával NEMZETI KINCSÜNKKÉ nyilvánította




Alföldi buga galamb

 

 
Alföldi buga galamb

Származási hely: Magyarország. Szeged és környéke, ahol az ismeretlen származású fajta, egységes leírásának elkészültéig, általában „paraszt” néven szerepelt, s ezen belül – elsősorban az erősebb vagy kisebb lábtollazat, esetleg a testtömeg alapján is – „kis paraszt” és „nagy paraszt” változatot különböztettek meg. Bár főként „fogó galamb” az elsődleges szerepük, a jellegzetes küllemi fajtajegyek lehetővé tették önálló fajtakénti leírásukat és tenyésztésüket.

Közepesnél nagyobb (kb strasszer nagyságú), zömök, erőteljes, lábtollas, fésűs galamb fajta, vízszintes testtartással 35-40 cm testhosszal.

Széles, ívelt homlokból enyhén lapított fejtetőben folytatódva, lekerekített tarkótájban végződik, melyet fültől-fülig terjedő, dús tollazatú, enyhén elálló, két végén tollforgóban végződő, a fejtetőn kissé túlérő kagylófésű díszít. A fej tolldísze a nyak hátsó élén sörényben folytatódik.

Szem, szemgyűrű: A narancsvörös íriszt, fehérek és világos tarkák esetében a sötét, bükkönyszemet finom szövetű, egysoros, sápadt szemgyűrű keretezi.

Csőr: Közepes hosszúságú, tőben vastag, kissé lefelé irányuló. A csőrszaru világos. A feketék, a kékek és kovácsolt kékek felső csőrkávájának hegye sötéten pigmentált. Az orrdudorok jól simulók, fehéren porozottak.

 

 

Budapesti bíbic keringő


 
Budapesti bíbic keringő

Származási hely: Budapest és környéke. Az osztrák ó-típusú keringő bíbic rajzváltozatának, a mai bécsi bíbicnek magyar ízlés szerint tenyésztett változata, mely ősi típusát a bécsivel megegyezően megtartva attól legkevésbé különbözik.

A küllem főbb jellemzői: Erőteljes testfelépítésű, közepes testnagyságú, alacsony állású röpgalamb. Törzse a széles melitől indulva fokozatosan elkeskenyedik, csaknem vízszintes tartású.

Fej: Sima, gömbölyded, magas, meredek homlokkal, a fejbúb és a homlok között lekerekített élekkel.

Szem, szemgyűrű: Nagyok, a feketék írisze barnásfekete, a kékeké kékesszürke. A szemgyűrűk vékonyak, finom szövetűek. A feketéké világosszürke, a kékeké kékesszürke.

Csőr: Közepes hosszúságú és vastagságú, erős tőből induló, kékesfekete színű, kissé lefelé irányuló. Az orrdudorok kicsinyek, fehéren porozottak, a csőr vonalába simulnak.

Nyak: Középhosszú, vastag, függőleges tartású, a toroktáj jól kimetszett.

Mell: Széles, jól izmolt, csak kissé emelt, mérsékelten előredomborodó.

Hát: A vállakban széles, fokozatosan keskenyedik, enyhén lejt.

Szárnyak: Testhez szorosan simulók, a faroktollakon nyugvók, nem kereszteződnek. A szárnybúbok szabadon állók.

Farok: Középhosszú, keskenyre zárt, a hát irányát követi, a talajt nem érinti. A kormánytollak száma: 12

Lábak: A csüdök rövidek, tollatlanok, az ujjakkal együtt élénkvörösek, a karmok sötét színűek.

Tollazat: Feszes, szorosan a testhez simuló.

Színváltozatok: Fekete, (mély bársonyos koromfekete színű), szalagos kék. Rajz: a begyközéptől indulva a has, a hasoldalak, a combok és a lábszárak fehérek. A fehér és színes tollmezők éles határvonal (vágás) mentén találkoznak. A kékek evezőtollai sötétek, a szárnypajzson kettős fekete szárnyszalag, a kormánytollak végén fekete farokpánt. A nyak tollazat fémes csillogású.

Súlyos hibák: Durva, nagy test, magas állás, vékony hegyes csőr, világos szemgyűrűk, fehér vagy takaratlan hát, durva szín- és rajzhibák.

Enyhe hibák: Nem eléggé intenzív szín, túl kicsi test, enyhe rajzhibák, húzott homlok.

Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, alak, szín, rajz, csőr, állás.

Röpkövetelmény: 1 óra 30 perc hosszidő

Gyűrűméret: 7 mm

 

Budapesti magasröptű csapos keringő

Származási hely: Budapest és környéke, ahol a magasröptű “fehéreket” (gólyásokat) rendszeresen röptető tenyésztők hívták életre ún. jelző galambként. A küllem főbb jellemzői: Közepes keringő nagyságú, enyhén nyújtott törzsének tengelye közel vízszintes tartású.

Fej: Keskeny, hosszúkás. A homlok enyhe ívben emelkedve fordul a közel lapos fejtetőn át a legömbölyített tarkóhoz csatlakozva, a nyak hátsó élébe. Szem, szemgyűrű: A szivárványhártya halványszürkés árnyalatú gyöngyszínű, enyhe vérerezettséggel. A szemgyűrűk keskenyek, de kétsorosak, finom szövetűek, sima felületűek. A feketék és a kékek esetében szürkék. A vörösek és a sárgák szemgyűrűi sápadtak, enyhe sárgás árnyalattal.

Csőr: Közepes hosszúságú, zárt, tőben vastag. A csőrzugtól a felső káva hegyéig mért hosszúsága 15-17 mm. A homlokhoz törés nélkül csatlakozó csőrgerinc enyhén lejt. A feketék és a kékek csőrszaruja palafekete, a vörösöké és a sárgáké világos, halvány rózsás árnyalattal.

Nyak: Középhosszú, függőleges tartású, a fej felé elvékonyodó. A toroktáj ívben kikerekített.

Mell: Széles, jól izmolt, mérsékelten előredomborodó és enyhén emelt tartású.

Hát: A vállak között széles, a farok felé elkeskenyedő és egyenes vonalban lejtő.

Szárnyak: Hosszúak, a törzs oldalaihoz simulók. A válibúbok részben takartak. Az evezők hegye a farokra fekszik és annak végét csaknem eléri.

Farok: A hát esését törés nélkül követve lejtő, keskenyre zárt. A kormánytollak vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma: 12

Lábak: Közepes hosszúságúak, a combok takaratlanok. A csűd és az ujjak tollatlanok, élénkvörös színűek. A karmok színe a csőrével egyező, de a feketék és a kékek részben vagy egészben világos koromszaruja Is elfogadott.

Tollazat: Tömött, a testre feszesen simuló.

Szín és rajzváltozatok: Feketék, vörösek, sárgák és fekete szalagos kékek. Valamennyi színváltozat szélső 6-8 elsőrendű evezője fehér. A kékek színárnyalata a középkéktől a világos - postagalamb - kékig változó, de a derék, a has és a combok tollazatának színe a pajzsok színárnyalatával egyezőtónusú. A nyak tollazat minden színváltozat esetében csillogó.

Súlyos hibák: Gyenge csontozat, vízszintes “mérlegállás”, ritka, fénytelen tollazat, keskeny, kiemelkedő tarajú mell, durva, sarkos vagy gömbölyű fej, vörhenyes, egyenetlen felületű szemgyűrűk. a farkon kereszteződő evezők. A hason, a derékon, a combokon mutatkozó fehér tollak, a két szárny csaptollai között kettőnél több eltérés vagy hatnál kevesebb fehér evező. A kékek széles egymásra csúszó vagy megszakadt szalagjai, harmadik szalag kezdemény.

Enyhe hibák: A kívánatosnál erősebben vérerezett írisz. Az ellenkező oldali csap tollainak legfeljebb kettővel való eltérése. A kékek világosabb árnyalatú toroktája. Az értékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szembőr, alak, csőr, rajz, szín, szárny, farok.

Röpkövetelmény: 3 óra hosszidő és 30 perc tűnő szállás

Gyűrűméret: 7 mm

Budapesti magasröptű keringő

 

 
Budapesti magasröptű keringő

Származási hely: Budapest és környéke.

A küllem főbb jellemzői: Méreteiben arányos, közepes nagyságú, élénk vérmérsékletű, zárt falkában hosszan és igen magasan szálló keringőfajta. Hossza begyétől a kormánytollak végéig 24-27 cm, magassága 20-24 cm. Testének tengelye a farok felé közepes mértékben lejt.

Fej: Sima, élek és sarkok nélkül. A homlok alig észlelhető íveléssel ér a szélességénél valamivel hosszabb fejtetőbe, mely tompított éllel fordul a tarkón át a nyak hátsó élébe. A pofák laposak az arcorr elvékonyodás nélkül ér a csőrtőhöz.

Szem, szemgyűrű: Az enyhén vérerezett, gyakran halványkékes árnyalatú, gyöngyszínű szivárványhártyát kétsoros, de nem széles, finom szövetű, kékesszürke szemgyűrű keretezi.

Csőr: A kávák tövétől a csőrhegyig 15-17 mm hosszú, ék alakú, tőben erős, hegye felé egyenletesen vékonyodó. A csőrgerinc a homlokhoz törés nélkül csatlakozva, kissé lefelé irányul. Az orrdudorok sima felületűek, alig kiemelkedők, fehéren porozottak. A kávák sötét szaruszínűek.

Nyak: Függőleges tartású a közepesnél kissé hosszabb. Erős tőből indulva a fej felé fokozatosan elvékonyodik. A toroktáj ívben kimetszett.

Mell: Széles mérsékelten előredomborodó, jellegzetesen emelt tartású, izomzata erősen fejlett. A mellcsonti taraj alig tapintható.

Hát: A vállak között széles a farok felé egyenletesen keskenyedve, egyenes vonal mentén, határozottan lejt.

Szárnyak: Jól fejlettek a test oldalaihoz feszesen simulók. A vállbúbok takaratlanok. A zárt evezők hegye a kormánytollakra fekszik s az ellenkező oldalival érintkezve a farok végét csaknem eléri.

Farok: Közepes hosszúságú, keskeny. Tollai szorosan egymásra fekvők a hát lejtésének irányát törés nélkül követik, végük a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12.

Lábak: Széles közből nőttek közepes hosszúságúak. A simalábúak csüdje élénkpiros, a harisnyások „lábszára” és ujjai a karmokig rövid tollakkal fedettek. A karmok szarujának színe a csőrével egyező.

Tollazat: Sűrű, kemény, a testre hézag nélkül és feszesen simul.

Szín és rajzváltozatok: A tollruha alapszíne fehér. Rajzváltozatai: gólyás, koszorúsnyakú szegett szárnyakkal, koszorúsnyakú fehér, szalagos, tiszta fehér.

Gólyás: A minden tarkázat nélküli, fehér tolltakaró elsőrendű evezőinek tollzászlói palaszürkén gólyázottak. A kormánytollak az evezőkével egyező színű farokpánttal szegettek, de lehetnek fehérek is.

Koszorúsnyakú, szegett szárnyakkal: A gólyásokéval azonos mintázatán túl a nyakon a begy közepéig terjedő, violás zöld, fémesen csillogó, zárt koszorú. A két szárny gólyázott evezőinek száma egyező és hétnél kevesebb nem lehet. A kormánytollak szegettek, elfogadott azonban fehér farokkal is. Előfordulnak vörös koszorúsok, szárnyaiknak ugyancsak vörös gólyázottságával.

Koszorúsnyakú fehér: A koszorú az előbbi változatéval megegyező, de az evezők és a kormánytollak is tiszta fehérek. Köztük is vannak és elismertek a vörös koszorúsok is.

Szalagos: Az evezők gólyázottságán és a farokpánton kívül színes (szürke) a fej, a nyak, valamint a mell a szárnybúbok vonaláig. A nyak színe gyakran fehérrel enyhén gyöngyözött. Az e rajzváltozatnak nevet adó palaszürke szárnyszalagok keskenyek, párhuzamos futásúak, határozott (nem cakkos) szélűek, a szárnyat átérők. A farok szürke pánttal szegett.

Tiszta fehér: A rajzmintázatok hiányán kívül az előbbi változatokkal egyező. Pigmentáltságuk csak a csőrre, a szemgyűrűkre és a karmokra szorítkozik, de az utóbbiak között egy-egy világos szarujú elfogadott.

Minden változatban elismertek a simalábúak mellett a harisnyások is. Utóbbiakra vonatkozóan követelmény a csüdöt és az ujjakat a karmokig fedő fehér tollborítás.

 

 

Budapesti tükrös keringő


 
Budapesti tükrös keringő

Származási hely: Budapest és környéke, de bizonyos, hogy ősei a múlt század végén Bécsből kerültek a magyar fővárosba. Közös tőről - valószínűleg a bécsi rózsás keringő - fakadva sok a küllemi hasonlóság a mai bécsi fehér pajzsos és a budapesti tükrös fajták között.

A küllem főbb jellemzői: Közepes termetűnél valamivel kisebb, zömök testű, alacsony, közel vízszintes testtartású fajta.

Fej: A testhez viszonyítva közepes nagyságú kerekded, de tompított élei és sarkai sejtetik a koponya kisfokú szögletességét. Az enyhén domborodó homlok, tompított élű töréssel hajlik a közel lapos fejtetőbe, mely aztán a tarkón át, meredek íwel fordul a nyak hátsó élébe. A simafejűek mellett előfordulnak fésűs példányok is, ahol a széles konty a fej hátsó részéhez simul, s enyhén elálló éle hozzávetőlegesen a fejtető magasságáig ér, két oldalt a fülek tájékán tollforgóban (rozetta) végződik.

Szem, szemgyűrű: Meglehetősen nagyok, kissé kidomborodók. Az írisz gyöngyszínű, tejkék árnyalattal, erezettség nélkül. A kétsoros szemgyűrűk finom szövetűek, sima felületűek, sápadtak vagy halvány sárgás árnyalatúak.

Csőr: A közepes hosszúság alsó határán, aránylag vastag, kúp alakú. Tompa hegyű, enyhén lefele irányuló. A felső káva hegye az alsó káva csúcsára hajlik. Az orrdudorok simák, alig kiemelkedők, enyhén porozottak. A csőrszaru mindig világos.

Nyak: Közepes hosszúságú, erős alapból indulva a fej felé elvékonyodó, függőleges tartású. A toroktáj ívben kerekített.

Mell: Széles, jól izmolt, enyhén előredomborodó, kissé emelt tartású.

Hát: A vállak között széles, hátrafelé fokozatosan keskenyedő és közepes fokban lejtő. A szárnyak jól takarják.

Szárnyak: Pajzsban szélesek. A közepes hosszúságú evezők a kormánytollakra fekszenek, s azok végét csaknem elérik. A válibúbok takaratlanok.

Farok: Közepes hosszúságú, keskeny, iránya a hát lejtését törés nélkül követi, a Vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12.

Lábak: Közepes hosszúságúak, mérsékelten tág lábközből nőttek. A combokat a has tollai csak részben takarják. A csüdök és az ujjak tollatlanok, élénkvörösek. A karmok színe a csőrével egyezően világos.

Tollazat: Tömött, a testhez feszesen simuló.

Szín és rajzváltozatok: A fehér szárnypajzsok kivételével a teljes tollazat színes. Elfogadottak meggyvörös és telt sárga színekben illetve színárnyalatokban.

Súlyos hibák: Nagy, aránytalan felépítésű test. Durva, gömbölyű fej. A kívánatosnál alacsonyabban, illetve túl magasan tűzött, valamint a rendezetlen fésű. Keskeny, durva szövetű, pirkadt vagy vörös szemgyűrűk, szűk szemnyílás, vérerezett szivárványhártya, vékony, hosszú, pigmentált hegyű csőr. Rövid, vastag nyak, hosszú vagy tollas lábak, lógó szárnyak, pigmentált karmok. Fehér hát illetve derék, a farokfedő és -támasztó fehér tollai. Lisztes vagy kékes árnyalatú evező- és kormánytollak.

Enyhe hibák: Előírtnál emeltebb melltartás, s vele kapcsolatban kifejezettebben lejtő hát és farok.

Ertékmérő küllemi jegyek elbírálásának sorrendje: Fej, szem, szemgyűrű, alak, szín, rajz, csőr, testfelépítés.

Röpkövetelmény: 1 Óra hosszidő

Gyűrűméret: 7 mm

Budapesti tollaslábú gólyás

 

 
Budapesti tollaslábú gólyás

Kevés szó és írás jelenik meg erről a fajtáról, mintha egy kicsit elfelejtettük volna ezt a kecses kis madarat. Sok tenyészetben meg találhatók de én úgy vettem észre, hogy kevesen tartják önálló fajtaként a padláson! Régi időkben röpgalambként tartották őket, mára már inkább díszgalambként vannak elterjedve, és a tenyésztői szempontok figyelemben vételekor is inkább a külső megjelenésre szelektálnak a tenyésztők!

Így a kívánatos röpképesség ami ezen fajtának is az egyik jellemzője volt sajnos eltűnt a mai populációk génállományából. Pedig ezek a madarak is nagyon szép látványt nyújtanak a kék égen, én is híve vagyok e fajtának és a galambjaim még nem igazán felejtettek el repülni! Származását tekintve közel áll a bécsi keringőhöz ám szülőföldjéről való eltűnése után, a budapesti galambászok ragaszkodása tette önálló magyar fajtává.

Ebből következik, hogy őseikBécsből kerültek a mai fővárosba. Mai formájuk és külső jegyeik szempontjából sokat számított a hazai tenyésztők ízlése! 2003-2004 kiállítási szezonban már önálló fajtaként szerepeltek! Essen szó a tartásáról: Viszonylag könnyen kezelhető mindenképp tágas helységben helyezzük el őket! Külső röpdével szabad kijárást biztosítva neki. Más fajtájú galambokkal való egy térben tartását viszonylag jól bírják, de természetesen a legjobb, ha külön dúcrészt biztosítunk számukra. Ami problémákat szokott okozni az általában a lábtollazat. Ami könnyen rongálódik, s sok gondoskodást igényel. Nagyon ajánlom a sűrű takarítást és a homokkal való felszórást ami nem porzik, de kitűnő szolgálatot tesz a zeolit is. Könnyen szoktatható madarakról van szó, így jó időben szívesen sütkéreznek a napon és nagyon szép látványt nyújtanak. Nyugodt vérmérsékletűek.

Könnyen tenyészthetők, bár itt is szokott probléma lenni a lábtollazattal. Tenyésztésüknél törekedjünk a minőségre és a standard előírások szigorú betartására, mert sokszor találkozni olyan egyedekkel melyek már nagyon eltérnek a szabvány galamb külsejétől. Ha elég biztos a tenyésztési alap, akkor a telt fehér szín könnyen összehozható. Általában a köröm és a farok színeivel szokott probléma lenni. A sokat emlegetett lábtollazat alakja legyen tányérszerű. És fehér. Takarmányozásnál válasszunk apró szemű összetétellel rendelkező takarmányt. Vedléskor jó hatású a vedlés elősegítő tea. Ami segít a tollképzésben. Kimondottan erre a fajtára jellemző betegséget nem ismerek (pl.: karriereknél a trichomonas, az orrdudorok végett.) Összegezve: egy jó vitalitással rendelkező könnyen és viszonylag jól tartható galambfajtáról van szó. És elég jó tenyészetek találhatók az országban.

Én nagyon bízom benne, hogy ez fajta nem fog eltűnni a kedvelt fajták sorából, mert kár lenne érte, és sokkal több egyedet találunk belőlük a kiállítási ketrecben majd. Büszke vagyok, hogy ezt a kiváló magyar fajtát tarthatom és tenyészhetem, de persze bármilyen madárról is van szó a lényeg, hogy magyar legyen, mert az ilyen mindig közelebb áll az emberek szívéhez.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 7
Heti: 2
Havi: 21
Össz.: 14 084

Látogatottság növelés
Oldal: Fajta Leírás
Galambok - © 2008 - 2024 - galambokvagyunk.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »